Close

Funkční trénink


Už ze slova „funkční“ v názvu můžeme vyvodit, že cílem tohoto téninku je zajistit funkčnost. Funkčnost těla. Spousta fitness studií a gymů pod tímto názvem často schovává kruhové tréninky nebo nějakou (špatnou) napodobeninu Crossfitu. Tento trénink není o tom se zničit a být pár dní namožený.

Co si pod pojmem funkční trénink tedy představit?

Funkční trénink vychází z pohybu ve všech rovinách (dopředu, do stran, rotace), ze zapojení hlubokého stabilizačního svalstva a z vyrovnání dominancí laterality. Ukažme si to na příkladu ze života. Přede mnou leží na zemi krabice, kterou musím dát na poličku, která je upevněna po mém boku. Tzn. musím spojit několik pohybů, abych dosáhla cíle. Stejně tak, je i u funkčního tréninku potřeba pohybovat vždy celým tělem. Z toho nám vyplývá, že funkční cviky jsou ty, kde se zapojí větší množství segmentů těla nebo svalových partií. 

Hlavní charakter funkčního tréninku?

Individualita. Každé tělo je jíné. Každý člověk má jiné držení těla, jiné dysbalance, jiné životní stereotypy a přesně to jsou ty zásadní informace, z kterých by měl správný funkční trénink vycházet. A to je ten důvod, proč název funkční trénink pro skupinové lekce je, dalo by se říct, mimo mísu. To, co je funkční pro mě, nemusí být a pravděpodobně nebude funkční pro jiného člověka. Každá lekce je uzpůsobena tak, aby jí zvládla jak mladá sportovkyně, tak paní středního věku nebo lehce vystrašená dáma, která si přišla zacvičit poprvé. 

Nejde o to, kolik opakování uděláš, ale o to, kolik opakování uděláš správně!

Umíš správně dřep? Ne? Uděláš správně několik kliků? (Mimochodem, kliky nedělíme na dámské a pánské, dámské a pánské máme možná tak záchody a ne kliky..) Pokud správnou techniku ještě nemáš v malíčku, nedělej to. Nedělá to dobře tvému tělu a mě ostatně taky ne, když se u toho na tebe dívám. A vlastně, sám na lekcích zjistíš, že tě ti to špatně ani dělat nedovolím. 


Lekce co nejvíc je přizpůsobuji konkrétním potřebám daného člověka. 

Před touto lekcí doporučuji jít na ÚVODNÍ LEKCI.

Rezervuj si lekci!

Sleduj nás