Close

Tipy, jak zvládnout víkend, kdy se člověk neudrží na uzdě.

Nadešel čas svateb, grilovaček, zahradních posezení, festivalů …no shrňme si to, akcí, kde bývá pití a jídla až moc. Člověk si dá o pár skleniček vína či půl litrů piva víc, než plánoval a o té všemožné kmbinaci jídla ani nemluvě. Druhý den pak sedí doma a “mlátí se” do hlavy, že se zase neudržel na uzdě. Takovou situaci si vybaví asi většina z nás. 😀

Ideální je nepít alkoholické nápoje vůbec a měli byste klid. Někdy se ale bujarému popíjení nevyhnete, proto si řekneme čtyři rady jak “pít bezpečně” a také jak se dostat z případné kocoviny.

  1. Stará známá rada – vytvořit si dobrý základ. Než vyrazíte, dobře se najezte. Ideální jsou potraviny s vysokým obsahem bílkovin a škrobů, např. maso nebo sýry. Samozřejmě uždibujte také během večera.
  2. Nadopujte se v předstihu vitamíny – doplňte svému tělu vitamíny C a B. Při popíjení alkoholu dochází k jejich úbytku. Nejideálnější cesta jak je doplnit, je v podobě čerstvého ovoce.
  3. Voda – než vyrazíte na akci, vypijte dostatek vody. Vypitý alkohol tělo dehydratuje, takže je důležité doplňovat vodu také v průběhu večera. Pamatujte si jednoduché pravidlo: Na jednu sklenku alkoholu, sklenice vody. Tip: Pokud ti samotná voda nechutná, dolaď si ji plátkem citrónu nebo třeba mátou. Hned bude chutnat líp.
  4. Nemíchejte různé druhy alkoholu – začít vychlazenou desítečkou na žízeň, potom deci vínka na chuť a dopracovat se až k jednomu či více panáčků … to je cesta do pekel. Pokud víte, že propijete celý večer, vyberte si jeden druh alkoholu, který Vám chutná a ze kterého Vám nebývá spatně.

Další vydařená akce, další probuzení s žaludkem na vodě a bolehlavem? Kocovina je ve své podstatě mírná otrava ethylalkoholem, způsobená dehydratací a nedostatkem cukrů v krvi. Tak se pojďme podívat jak s ní bojovat, pokud rady “před” nepomohly.
  1. Zapomeňte na vyprošťovákydát tělu další alkohol vede pouze k odsunutí problému na pozdější dobu, což nic neřeší. Místo toho si dejte vodu s citrónem nebo klidně i slazenou minerálku, aby se tělu dodaly ztracené cukry. Vhodný je také třeba čaj, ale pozor, ne zelený, který obsahuje kofein. Nejideálnější je čistě přírodní bylinkový nebo detoxikační čaj.
  2. Pro jednou si nedopřejte svou klasickou ranní kávu v prvním bodě bylo zmíněno, že čaj s kofeinem není vhodný. Stejně tomu tak je i u kávy. Dodáním kofeinu do těla se organismus nabudí, zvýší se účinky zbytkového alkoholu a také přispívá k dalšímu překyselení těla.
  3. Vývar od babičky nebo silná česnečka? Ano! – pokud Vám žaludek dovolí sníst alespoň něco, vývar nebo česnečka je skvělou volbou. Dále pak také potraviny obsahující sacharidy, které pomohou vyrovnat hladinu cukru v krvi. Vhodné je i ovoce nebo med. A posledním tipem, u kterého se vědci nedokáží shodnout z jakého důvodu zabírá, je mléko. Může to znít zvláštně, ale je to tak..
  4. Čerstvý vzduch – procházka na čerstvém vzduchu podpoří metabolismus a pomůže vyčistit hlavu. Nejideálnější volbou je utéct mimo město nebo alespoň do nejbližšího parku.

 

Pokud máš všechny body bez problémů za sebou, na řadě je poslední… a to, přihlásit se následující den na lekci k nám do gymu a spálit alkoholem nabrané kalorie! 😀

Za PEHA Gym Vaše trenérka Peťa 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *