Close

Tipy, jak se po vánočních svátcích znovu nastartovat.

Vánoce – svátky pohody, klidu, načerpání energie do nového roku. Ale taky svátky, kdy stoly praskají ve švech, nepřetržitého popíjení a přejídání se, jen aby na návštěvách nezůstaly talíře plné. V letošním roce, kdy je vše uzavřeno, jsme ještě k tomu nuceni trávit většinu času doma, na gauči, což nahrává nepřetržitěmu ďobání dobrůtek. Po svátcích se necítíš ve své kůži, cítíš se z toho všeho jídla spíše unavený, než abys byl nabitý energií. Pokud je to tvůj případ, přečti si pár tipů, jak se znovu nakopnout.

Co teď? 

 • Na začátek – zapomeň na výčitky! Hříchy uplynulých dnů výčitkama nezachráníš. Hlava plná výčitek povede akorát ke stresu. A co dělá většina lidí ve stresu? Stravuje se nezdravě a bezmyšlenkovitě. Do nového roku se má vstoupit s čistou hlavou!
 1. Znovu najeď na běžný režim – Sváteční režim, tzn. nepravidelná strava, kdy se plácá jedno přes druhé a půl dne stráveného v pyžamu, je za námi. Je třeba se vrátit k běžnému režimu. I přesto, že ještě nejdete do práce nebo školy, ale jste stále doma. Nastav si „každodenní rutinu“. To znamená, napaříklad: každý den se ráno krátce protáhnout, dát si ráno sprchu, kafe/čaj/snídani, po práci/odpoledne si zacvičit/jít se projít, jíst pravidelně, neponocovat/dopřát si dostatečný čas spánku.. 
 2. Kvalitní strava je základ – Začni nad jídlem zase přemýšlet, naplánuj si předem, kolik a čeho sníš. Jez pravidelně, jez kvalitní suroviny a dodávej tělu dostatek živin a energii. Tělo se bude muset adaptovat na pravidlený příjem zdravé stravy. Nezapomeň ani na pitný režim. Pokud tě bude honit mlsná, zvol raději čerstvé či sušené ovoce, zeleninu nebo ořechy, případně tyčinky a snacky bez přidaného cukru. 
  Stále funguje možnost objednat si a vyzvednout produkty, které si můžeš běžně koupit v gymu (oříšky, sušené ovoce, tyčinky..) – Obchod . 
 3. Probuď fyzičku – Důležité je to nepřepísknout. Abychom se dostali znovu do formy, musíme probudit a znovu získat fyzičku. Pokud jsi během svátků pravidelně necvičil, tělo se adaptovalo na klidový režim. Proto se musí začínat pozvolna, s menšími váhami, než jaké jsme zvedali na posledním tréninku před Vánoci, aby tělo nedostalo šok.
  Momentální situace nám tento bod trochu znesnadňuje (uzavření spotovišť). Skvělou volbou jak se začít hýbat jsou pravidelné procházky/běh. Nicméně, začit pozvolna cvičit můžeš i doma.
  Můžeš k tomu využít třeba videa z našeho YouTube kanálu – ZDE – kde najdeš kratší i delší tréninky, tabaty, kruháč, ale také strečink. 
  Začni cvičit se svým tělem a postupně přidávej zátěž. (Platí i u běhu, nepřepálit začátek, začít postupně, prokládat běh s chůzí..) Taky není dobrý nápad trénovat každý den, aby se návrat k fyzičce urychlil. Ideální je cvičit 2-3x týdně. Tělo potřebuje dostatek času k odpočinku a zregenerování.  

Tak co, patříte do skupiny, která se během svátků hýbala (procházky, turistika, cvičení) nebo jste se váleli celou dobu doma? 😁My byli během svátků třeba na Pradědu.. 

Trenérka Peťa, PEHA GYM 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *